Part Number # 787-880
SKU # 2235995
787-880
WAGO 787-880 Capacitve buffer module
Part Number # 787-880
SKU # 2235995
$501.20 / Each
Wago 787-880 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 787-880 |
| SKU #: | 2235995 |
| Input Voltage: | 24 V |
| Specifications: | -10 to 50 degree C Ambient Temperature |
| Input current: | <11 A |
| Output current: | 10 A |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04045454909833 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$501.20 / Each
Quantity:
- WAGO, 787-880, System Power Supply, 24 V Input, 24 V Output, <11 A Input Current, 10 A Output Current, Specifications: -10 to 50 degree C Ambient Temperature
787-880 Item Features
- Capacitive buffer module bridges short duration voltage drops or load fluctuations
- Internal diode between input and output enables operation with a decoupled output
- Buffer modules can be readily parallel-connected to increase buffer time or load current
- Potential-free contact for charge condition monitoring
787-880 Standards
EN 60950|UL 508|EN 61000-6-2|EN 61000-6-3|RoHS Compliant|CE|IP20SKU #2235995Part Number #787-880UNSPSC39121004UPC04045454909833
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

