Part Number # 788-506
SKU # 2270298
Wago 788-506 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 788-506 |
| SKU #: | 2270298 |
| Amperage Rating: | 16 A |
| Dimensions: | 3.386 in H x 0.591 in W x 2.126 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Indicator: | Red LED |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 50 deg C |
| Connection type: | Push-In |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04045454424121 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$21.83 / Each
Quantity:
- WAGO, 788-506, Relay Module, 24 V AC, 16 A, Red LED Indicator, -25 to 50 deg C, Push-In Connection, IP20 Enclosure, 35 mm DIN Rail Mounting, Gray, 3.386 in H x 0.591 in W x 2.126 in D Dimensions
788-506 Standards
EN 61010-2-201|EN 61810-1|EN 61373|UL 508|DNV|RoHS Compliant|IP20SKU #2270298Part Number #788-506UNSPSC43232306UPC04045454424121
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

