Part Number # 788-507
SKU # 1145956
Wago 788-507 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 788-507 |
| SKU #: | 1145956 |
| Coil Voltage: | 115 V AC |
| Contact Form: | 1 Form C SPDT |
| Contact Rating: | 16 A |
| Dimensions: | 86 mm H x 15 mm W x 54 mm D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Series: | 788 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Terminal Type: | Spring |
| Type: | General Purpose |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04045454389505 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$25.34 / Each
Quantity:
- WAGO, 788-507, Relay Module, General Purpose, Series: 788, 115 V AC Coil, 1 Form C SPDT Contact Form, 16 A Contact, DIN Rail Mounting, Spring Terminal, IP20 Enclosure, -40 to 70 deg C, 86 mm H x 15 mm W x 54 mm D DimensionsSKU #1145956Part Number #788-507UNSPSC43232306UPC04045454389505
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

