Part Number # 806-106
SKU # 2330596
Brand: Wago
806-106
WAGO 806-106 2-conductor PCB terminal block
Part Number # 806-106
SKU # 2330596
$4.94 / Each
Typical price:$5.35 / Each
Wago 806-106 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 806-106 |
| SKU #: | 2330596 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Dimensions: | 0.64 in H x 1.24 in W x 0.78 in D |
| Number of Poles: | 6 |
| Spacing: | 0.197 in |
| Type: | Operating Tool |
| Wire Size: | 24 to 16 AWG |
| Connection type: | Push-In |
| UNSPSC: | 39121459 |
| UPC: | 04045454076948 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$4.94 / Each
Typical price:$5.35 / Each
Quantity:
- WAGO, 806-106, 2-Conductor Female Connector, Operating Tool, 630 V, 10 A, 6 Pole, 24 to 16 AWG Wire, 0.39 in Wire Strip Length, 0.197 in Spacing, Push-In Connection, Polyamide, Gray, 0.64 in H x 1.24 in W x 0.78 in D Dimensions
806-106 Item Features
- 2-conductor female connector with Push-in CAGE CLAMP and screwdriver actuation
- Push-in termination of solid and ferruled conductors
- Double entries for power supply and potential distribution
- Quick and easy PCB replacement, without disrupting looped-through potentials
806-106 Standards
CSA|IEC/EN 60664-1|RoHS CompliantSKU #2330596Part Number #806-106UNSPSC39121459UPC04045454076948
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

