Part Number # 857-314
SKU # 2296211
Wago 857-314 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 857-314 |
| SKU #: | 2296211 |
| Amperage Rating: | 6 A |
| Dimensions: | 3.701 in H x 0.236 in W x 3.189 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Indicator: | Yellow LED |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 50 deg C |
| Connection type: | Push-In |
| Material: | Polyamide |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| Manufacturer Name: | WAGO Corporation |
| UNSPSC: | 43232306 |
| UPC: | 04050821809258 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$31.99 / Each
Quantity:
- WAGO, 857-314, Relay Module, 24 V DC, 6 A, Yellow LED Indicator, -25 to 50 deg C, Push-In Connection, IP20 Enclosure, 35 mm DIN Rail Mounting, Polyamide, Gray, 3.701 in H x 0.236 in W x 3.189 in D Dimensions
857-314 Standards
EN 61010-2-201|EN 61810-1|EN 61373|UL 508|ATEX|IECEx|DNV|RoHS Compliant|IP20SKU #2296211Part Number #857-314UNSPSC43232306UPC04050821809258
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

