Part Number # CIMR-AU4A0088FAA
SKU # 2295467
CIMR-AU4A0088FAA
Yaskawa CIMR-AU4A0088FAA Variable Frequency Drive
Part Number # CIMR-AU4A0088FAA
SKU # 2295467
Yaskawa CIMR-AU4A0088FAA Key Features
| Brand: | Yaskawa |
|---|---|
| Series: | A1000 |
| Depth: | 10.16 in |
| Width: | 12.95 in |
| Manufacturer Name: | Yaskawa America |
| UNSPSC: | 39122001 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
- Yaskawa Variable Frequency Drive, Series: A1000, 380 to 480 V AC, 88 A, 60 hp, 12.95 in Width, 10.16 in Depth, 24.8 in Height, IP20/NEMA 1 Enclosure
CIMR-AU4A0088FAA Item Features
- High slip braking reduces installation cost and the need for dynamic braking resistors
- DriveWizard computer software and application Sets for easy configuration
- Removable terminal board with configuration storage provides convenience of configuration backup
- Integrated DC Reactor (standard on 30 hp and larger) for input harmonic reduction
- 0 to 400 Hz output frequency rating
- 3-phase
- Open and closed loop current vector and open and closed loop V/f control
- 150% for 60 sec (HD) and 120% for 60 sec (ND) overload capacity
- >=300 Hz closed loop vector torque response