Part Number # ACS580-01-014A-4+B056
SKU # 2376919
ACS580-01-014A-4+B056
ABB ACS580-01-014A-4+B056 AC Drive
SKU # 2376919
ABB Drives ACS580-01-014A-4+B056 Key Features
| Brand: | ABB Drives |
|---|---|
| Display Type: | Assistant Control Panel |
| Finish: | Hot Dipped Zinc |
| Horsepower: | 7-1/2 hp, 10 hp |
| Series: | ACS580 |
| Type: | 3-Phase Low Voltage General Purpose |
| Depth: | 9.4 in |
| Height: | 15-1/2 in |
| Width: | 4.9 in |
Quantity:
- ABB AC Drive, 3-Phase Low Voltage General Purpose, Series: ACS580, 380 to 480 V AC Input/480 V AC Output, 14 A, 7-1/2 hp, 10 hp, 4.9 in Width, 9.4 in Depth, 15-1/2 in Height, UL Type 12/IP55 Enclosure, Assistant Control Panel Display, Wall Mounting, Sheet Steel, Cool Gray/Traffic Black, Hot Dipped Zinc