Part Number # S203MR-K25
SKU # 2353833
S203MR-K25
ABB S203MR-K25 Circuit Breaker
Part Number # S203MR-K25
SKU # 2353833
$126.90 / Each
Typical price:$336.85 / Each
ABB S203MR-K25 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | S203MR-K25 |
| SKU #: | 2353833 |
| Amperage Rating: | 25 A |
| Dimensions: | 100 mm H x 52.5 mm W x 71 mm D |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating: | 11.2 kA at 230 VAC |
| Series: | S200MR |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 55 deg C |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Wire Size: | 0.75 to 25 Flexible/0.75 to 35 Rigid sq-mm |
| Connection type: | Double Clamped |
| UNSPSC: | 39121603 |
| UPC: | 04016779959018 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$126.90 / Each
Typical price:$336.85 / Each
Quantity:
- ABB, S203MR-K25, Circuit Breaker, Low Voltage, Series: S200MR, 400 V AC, 25 A, 50 to 60 Hz Frequency, 11.2 kA at 230 V AC Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Pole, Double Clamped Connection, 0.75 to 25 Flexible/0.75 to 35 Rigid sq-mm Wire, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, -25 to 55 deg C, 100 mm H x 52.5 mm W x 71 mm D Dimensions
S203MR-K25 Standards
UL 1077|PROP65SKU #2353833Part Number #S203MR-K25UNSPSC39121603UPC04016779959018
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

