Part Number # T2535163S
SKU # 1293
Brand: Acme Electric
T2535163S
Acme Electric T2535163S Distribution Transformer
Part Number # T2535163S
SKU # 1293
$1169.14 / Each
Typical price:$2928.74 / Each
Acme Electric T2535163S Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T2535163S |
| SKU #: | 1293 |
| Dimensions: | 15.19 in H x 13.5 in W x 10.84 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 3R |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Insulation: | 180 deg C |
| Maximum Amperage Rating: | 30/60/110 A |
| Phase: | 1 ph |
| Primary Voltage: | 240, 480 V |
| Secondary Voltage: | 120, 240 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | MX |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Wall |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503734100 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1169.14 / Each
Typical price:$2928.74 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T2535163S, Distribution Transformer, Low Voltage, 240, 480 V Primary, 120, 240 V Secondary, 10 kVA Power, 60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 15.19 in H x 13.5 in W x 10.84 in L Dimensions
T2535163S Application
Harsh Industrial Locations, Corrosive Chemical Exposure and Waste Water Treatment Facilities ApplicationsT2535163S Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T2535163S Standards
UL 506 File No. E79947V1|UL Control Number 50B8|UL Insulation Number H3221|CSA Certified|OSHA Compliant|ANSI Specified|IEEE Certified|PROP65: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.govSKU #1293Part Number #T2535163SUNSPSC39121001UPC00047503734100
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

