Part Number # T2536171S
SKU # 2166190
T2536171S
Acme Electric T2536171S Isolation transformer
Part Number # T2536171S
SKU # 2166190
$2727.96 / Each
Typical price:$4745.06 / Each
Acme Electric T2536171S Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T2536171S |
| SKU #: | 2166190 |
| Dimensions: | 16.94 in H x 14.12 in W x 11.59 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 3R |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Insulation: | 180 deg C |
| Phase: | 1 ph |
| Primary Voltage: | 600 V |
| Secondary Voltage: | 120, 240 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | MX |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Wall |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503734551 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2727.96 / Each
Typical price:$4745.06 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T2536171S, Distribution Transformer, Low Voltage, 600 V Primary, 120, 240 V Secondary, 15 kVA Power, 60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 16.94 in H x 14.12 in W x 11.59 in L Dimensions
T2536171S Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T2536171S Standards
UL 506|CSA C22.2 No 47|CSA C802.2|CE Certified|PROP65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.govSKU #2166190Part Number #T2536171SUNSPSC39121001UPC00047503734551
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

