Part Number # T279741S
SKU # 2266517
T279741S
Acme Electric T279741S Isolation Transformer
Part Number # T279741S
SKU # 2266517
$498.53 / Each
Typical price:$1011.10 / Each
Acme Electric T279741S Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T279741S |
| SKU #: | 2266517 |
| Dimensions: | 11.62 in H x 5.5 in W x 5.13 in L |
| Phase: | 1 ph |
| Primary Voltage: | 120, 208, 240, 277 V |
| Secondary Voltage: | 120, 240 V |
| Housing material: | ZFIN |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503102022 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$498.53 / Each
Typical price:$1011.10 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T279741S, Distribution Transformer, Low Voltage, 120, 208, 240, 277 V Primary, 120, 240 V Secondary, 1.5 kVA Power, 60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 11.62 in H x 5.5 in W x 5.13 in L Dimensions
T279741S Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T279741S Standards
UL 506|CSA C22.2 No. 47|CSA C802.2|CE Marked|PROP65: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.govSKU #2266517Part Number #T279741SUNSPSC39121001UPC00047503102022
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

