Part Number # T2A527121
SKU # 2256413
T2A527121
Acme Electric T2A527121 Isolation transformer
Part Number # T2A527121
SKU # 2256413
$4787.39 / Each
Typical price:$9709.64 / Each
Acme Electric T2A527121 Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T2A527121 |
| SKU #: | 2256413 |
| Dimensions: | 25.5 in H x 24.4 in W x 19.4 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 2 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Insulation: | 220 deg C |
| Phase: | 3 ph |
| Primary Voltage: | 600, 480 V |
| Secondary Voltage: | 480, 380 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 150 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | MX |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Floor |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503420096 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$4787.39 / Each
Typical price:$9709.64 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T2A527121, Distribution Transformer, Low Voltage, 600, 480 V Primary, 480, 380 V Secondary, 112.5/90 kVA Power, 50/60 Hz Frequency, 3 ph, Floor Mounting, 220 deg C Insulation, NEMA 2 Enclosure, 150 deg C, ZFIN Housing Material, 25.5 in H x 24.4 in W x 19.4 in L Dimensions
T2A527121 Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Optional weather shield - WSA1
T2A527121 Standards
UL 506|CSA C22.2 No 47|CSA C802.2|CE Certified|PROP65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.govSKU #2256413Part Number #T2A527121UNSPSC39121001UPC00047503420096
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

