Part Number # T2A527191
SKU # 2240293
T2A527191
Acme Electric T2A527191 Isolation transformer
Part Number # T2A527191
SKU # 2240293
$11321.15 / Each
Typical price:$22961.22 / Each
Acme Electric T2A527191 Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T2A527191 |
| SKU #: | 2240293 |
| Dimensions: | 35.47 in H x 31.9 in W x 26.88 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 2 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Insulation: | 220 deg C |
| Phase: | 3 ph |
| Primary Voltage: | 600, 480 V |
| Secondary Voltage: | 480, 380 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 150 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | MX |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Floor |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503420195 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$11321.15 / Each
Typical price:$22961.22 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T2A527191, Distribution Transformer, Low Voltage, 600, 480 V Primary, 480, 380 V Secondary, 500, 400 kVA Power, 50/60 Hz Frequency, 3 ph, Floor Mounting, 220 deg C Insulation, NEMA 2 Enclosure, 150 deg C, ZFIN Housing Material, 35.47 in H x 31.9 in W x 26.88 in L Dimensions
T2A527191 Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Optional weather shield - WSA3
T2A527191 Standards
UL 506|CSA C22.2 No 47|CSA C802.2|CE Certified|PROP65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.govSKU #2240293Part Number #T2A527191UNSPSC39121001UPC00047503420195
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

