Part Number # T2A795161S
SKU # 2195646
T2A795161S
Acme Electric T2A795161S Isolation Transformer
Part Number # T2A795161S
SKU # 2195646
$1216.31 / Each
Typical price:$2466.88 / Each
Acme Electric T2A795161S Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T2A795161S |
| SKU #: | 2195646 |
| Dimensions: | 10.38 in H x 12.37 in W x 7.47 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 3R |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Insulation: | 180 deg C |
| Phase: | 3 ph |
| Primary Voltage: | 600 V |
| Secondary Voltage: | 480, 277 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | MX |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Wall |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503420508 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1216.31 / Each
Typical price:$2466.88 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T2A795161S, Distribution Transformer, Low Voltage, 600 V Primary, 480, 277 V Secondary, 3 kVA Power, 60 Hz Frequency, 3 ph, Wall Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 10.38 in H x 12.37 in W x 7.47 in L Dimensions
T2A795161S Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T2A795161S Standards
UL 506|CSA C22.2 No. 47|CSA C802.2|CE Marked|PROP65: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.govSKU #2195646Part Number #T2A795161SUNSPSC39121001UPC00047503420508
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

