Part Number # T3533611S
SKU # 2230472
T3533611S
Acme Electric T3533611S Isolation Transformer
Part Number # T3533611S
SKU # 2230472
$2654.51 / Each
Typical price:$5383.80 / Each
Acme Electric T3533611S Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T3533611S |
| SKU #: | 2230472 |
| Dimensions: | 18.86 in H x 20.3 in W x 9.03 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 3R |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Insulation: | 180 deg C |
| Phase: | 3 ph |
| Primary Voltage: | 240 V |
| Secondary Voltage: | 208, 120 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | MX |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Floor |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503733950 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2654.51 / Each
Typical price:$5383.80 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T3533611S, Distribution Transformer, Low Voltage, 240 V Primary, 208, 120 V Secondary, 15 kVA Power, 60 Hz Frequency, 3 ph, Floor Mounting, 180 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 18.86 in H x 20.3 in W x 9.03 in L Dimensions
T3533611S Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T3533611S Standards
UL 506|CSA C22.2 No. 47|CSA C802.2|CE Marked|PROP65: Cancer and Reproductive Harm www.P65Warnings.ca.govSKU #2230472Part Number #T3533611SUNSPSC39121001UPC00047503733950
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

