Part Number # TB1000N008F0
SKU # 2390434
TB1000N008F0
Acme Electric TB1000N008F0 TB Series Encapsulated Industrial Control Transformer, 240 x 480 V Primary, 120 V Secondary, 1 kVA Power Rating, 50, 60 Hz
Part Number # TB1000N008F0
SKU # 2390434
$387.92 / Each
Typical price:$786.76 / Each
Acme Electric TB1000N008F0 Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | TB1000N008F0 |
| SKU #: | 2390434 |
| Dimensions: | 6.901 in H x 7 in W x 6.606 in L |
| Frequency Rating: | 50, 60 Hz |
| Primary Voltage: | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage: | 120 V |
| Series: | TB Series |
| Type: | Encapsulated |
| Connection type: | Integrally Molded Terminal Block |
| Housing material: | Silicon Steel |
| Manufacturer Name: | Acme Industrial Company |
| UNSPSC: | 39121026 |
| UPC: | 00047503010808 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$387.92 / Each
Typical price:$786.76 / Each
Quantity:
- ACMe, TB1000N008F0, Industrial Control Transformer, Encapsulated, Series: TB Series, 240 x 480 V Primary, 120 V Secondary, 1 kVA Power, 50, 60 Hz Frequency, Integrally Molded Terminal Block Connection, Silicon Steel Housing Material, 6.901 in H x 7 in W x 6.606 in L Dimensions
TB1000N008F0 Item Features
- Encapsulated design protects core & coil assembly from potentially damaging contaminants
- Constructed with high quality silicon steel lamination to minimize core losses and increase efficiency
- Integrally molded terminal blocks with isolation barriers to prevent arc over
- Fuse blocks kits available and easily adaptable
- Series-parallel connecting links save wiring and labor costs
TB1000N008F0 Standards
UL Listed|cUL ListedSKU #2390434Part Number #TB1000N008F0UNSPSC39121026UPC00047503010808
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

