Part Number # IOP2P59N35I
SKU # 2291081
IOP2P59N35I
Advance Lighting IOP2P59N35I OPTANIUM Electronic Fluorescent Ballast
Part Number # IOP2P59N35I
SKU # 2291081
$418.40 / 10Each
Typical price:$585.80 / Each
Advance Lighting IOP2P59N35I Key Features
| Brand: | Advance Lighting |
|---|---|
| Part Number # : | IOP2P59N35I |
| SKU #: | 2291081 |
| Amperage Rating: | 0.4 to 0.95 A |
| Dimensions: | 9.5 in L x 1.3 in W x 1 in H |
| Dimmable: | No |
| Enclosure Type: | NEMA 23 |
| Lamp Wattage: | 59 W |
| Number of Lamps: | 2 |
| Total Harmonic Distortion: | 10% |
| Wattage: | 113/111 W |
| Power factor: | 0.98 |
| UNSPSC: | 39101901 |
| UPC: | 00781087135624 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$418.40 / 10Each
Typical price:$585.80 / Each
Quantity:
- Advance OPTANIUM Electronic Fluorescent Ballast, 59 W Lamp, 113/111 W Wattage, 120 to 277 V AC, 0.4 to 0.95 A, 50/60 Hz Frequency, Instant Start, Total Harmonic Distortion: 10 %, Power Factor: 0.98, No Dimmable, 2 Lamps, Ballast Factor: 0.87, NEMA 23 Enclosure, 70 deg C, Metal, 9.5 in L x 1.3 in W x 1 in H Dimensions
IOP2P59N35I Application
Outdoor ApplicationsIOP2P59N35I Item Features
- Reliable and energy efficient Philips Advance Centium commercial grade specifications, plus added benefits of lamp striation reduction technology
- High power factor
IOP2P59N35I Standards
CSA Certified|UL ListedSKU #2291081Part Number #IOP2P59N35IUNSPSC39101901UPC00781087135624
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

