Part Number # R1096HDD
SKU # 2315864
R1096HDD
B-Line R1096HDD Bussed Gutter
Part Number # R1096HDD
SKU # 2315864
$10779.25 / Each
Typical price:$23242.76 / Each
B-Line R1096HDD Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | R1096HDD |
| SKU #: | 2315864 |
| Electrical Ratings: | 3-ph/4W/600A/600V/10K AIC Rating |
| Finish: | E-Coated |
| NEMA Rating: | NEMA 3R |
| Type: | Universal |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 6 in |
| Height: | 28-1/2 in |
| Material: | Aluminum |
| Width: | 96 in |
| UNSPSC: | 39131701 |
| UPC: | 00782051319781 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$10779.25 / Each
Typical price:$23242.76 / Each
Quantity:
- B-Line Bussed Gutter and Termination Cabinet, Universal, 96 in Width, 6 in Depth, 28-1/2 in Height, 3-ph/4W/600A/600V/10K AIC Rating Electrical Rating, Surface Mounting, Aluminum, E-Coated, Gray, NEMA 3R Rating
R1096HDD Application
For use as a distribution point for multiple load applicationsR1096HDD Item Features
- 5/16-18 mounting holes for load lugs - single location per ph per foot width
R1096HDD Standards
ANSI 61|UL 1773SKU #2315864Part Number #R1096HDDUNSPSC39131701UPC00782051319781
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

