Part Number # BCH2MM1023CA6C
SKU # 2402918
BCH2MM1023CA6C
Schneider Electric BCH2MM1023CA6C Lexium 28 Servo Motor
Part Number # BCH2MM1023CA6C
SKU # 2402918
Schneider Electric BCH2MM1023CA6C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BCH2MM1023CA6C |
| SKU #: | 2402918 |
| Amperage Rating: | 19.64 A |
| Dimensions: | 5.12 in W x 5.79 in D x 6.92 in H |
| Enclosure Type: | IP50/IP65 |
| Horsepower: | 1.34 hp |
| Series: | BCH2 |
| Shaft Size: | 0.87 in Dia x 2.17 in L |
| Torque Rating: | 42.22 in-lbf |
| Type: | 1 or 3-Phase Singleturn Keyed Shaft End Natural Convection |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 00785901829430 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric BCH2MM1023CA6C Lexium 28 Servo Motor
Brand: Schneider Electric
Part Number: BCH2MM1023CA6C
Schneider Electric Square D Lexium 28 Servo Motor, 1 or 3-Phase Singleturn Keyed Shaft End Natural Convection, Series: BCH2, Brushless Motors Special Features, 1.34 hp, 220 V, 19.64 A, 3000 rpm Speed, IP50/IP65 Enclosure, 0.87 in Dia x 2.17 in L Shaft, 42.22 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 5.12 in W x 5.79 in D x 6.92 in H Dimensions
Additional Description: SQD -BCH2MM1023CA6C (N) 130MM 1000W 20BIT E. OIL S. KEY MIL oil seal, w key, straight con NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: servo motor BCH; Lexium 28; 130mm; 1000W; 6.63kg.cm²; with oil seal; with key; straight connection
BCH2MM1023CA6C Item Features
- Designed to cover a nominal power of 1000W
- Automatic tuning and motor identification
- Optimized for easy integration and commissioning in machine
- Increase profitability
- Improve efficiency
- https://www.youtube.com/embed/4QBgQoHqh4E
BCH2MM1023CA6C Standards
Green Premium Listed|REACH Compliant|RoHS Compliant|WEEE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2402918Part Number #BCH2MM1023CA6CUNSPSC26101205UPC00785901829430
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

