Part Number # BMH0701T12A2A
SKU # 2368919
BMH0701T12A2A
Schneider Electric BMH0701T12A2A Servo Motor Dc
Part Number # BMH0701T12A2A
SKU # 2368919
Schneider Electric BMH0701T12A2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH0701T12A2A |
| SKU #: | 2368919 |
| Dimensions: | 11 cm H x 20 cm W x 40 cm D |
| Series: | BMH |
| Shaft Size: | 11 mm Dia x 23 mm L |
| Speed: | 8000 rpm |
| Temperature Rating (Degrees F): | 0 to 20 deg C |
| Type: | 3-Phase 10-Pole Keyed Shaft End |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 03606485194080 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric BMH0701T12A2A Servo Motor Dc
Brand: Schneider Electric
Part Number: BMH0701T12A2A
Schneider Electric, BMH0701T12A2A, Motor, 3-Phase 10-Pole Keyed Shaft End, Series: BMH, 240 V, 6 A, 8000 rpm Speed, IP54 Enclosure, 11 mm Dia x 23 mm L Shaft, 1.4 N-m Torque, Flange Mounting, 0 to 20 deg C, 11 cm H x 20 cm W x 40 cm D Dimensions
Additional Description: SQD -BMH0701T12A2A (N) MOTOR 70MM IEC 1,4NM IP54 690W KEY ENC. NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE ANG
Catalog Description: servo motor BMH, Lexium 32, 1.4Nm, 8000rpm, keyed shaft, without brake, IP54, 128 multiturn encoder
BMH0701T12A2A Item Features
- Lexium 32 range provides the drive and motor combinations for right power, performance and functionality
- Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
- A speed bandwidth of 1,600Hz provides outstanding response
- Rapid installation and maintenance with removable, colour-coded connectors
BMH0701T12A2A Standards
IP54 standardSKU #2368919Part Number #BMH0701T12A2AUNSPSC26101205UPC03606485194080
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

