Part Number # BMH1001P16F2A
SKU # 2285846
BMH1001P16F2A
Schneider Electric BMH1001P16F2A Servo Motor, 6000 rpm Speed, Flange Mounting
Part Number # BMH1001P16F2A
SKU # 2285846
$1686.21 / Each
Typical price:$1867.80 / Each
Schneider Electric BMH1001P16F2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH1001P16F2A |
| SKU #: | 2285846 |
| Enclosure Type: | Standard |
| Number of Speeds: | 4000 rpm |
| Shaft Size: | 19 mm |
| Torque Rating: | 1.9 N-m |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 03606485195681 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1686.21 / Each
Typical price:$1867.80 / Each
Quantity:
Schneider Electric BMH1001P16F2A Servo Motor, 6000 rpm Speed, Flange Mounting
Brand: Schneider Electric
Part Number: BMH1001P16F2A
Additional Description: SQD -BMH1001P16F2A (N) MOTOR 100MM IEC 3,6NM IP54 1260W KEY NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE ANG BRK
Catalog Description: servo motor BMH, Lexium 32, 3.3Nm, 6000rpm, keyed shaft, with brake, IP54, 16bit encoder
BMH1001P16F2A Item Features
- Superior performance and compact design
- Simplified engineering, installation and commissioning
- Integrated safety
- Keyed shaft end
BMH1001P16F2A Standards
PROP65|WEEESKU #2285846Part Number #BMH1001P16F2AUNSPSC26101205UPC03606485195681
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

