Part Number # BMH1402P06A2A
SKU # 2453820
BMH1402P06A2A
Schneider Electric BMH1402P06A2A
Part Number # BMH1402P06A2A
SKU # 2453820
Schneider Electric BMH1402P06A2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH1402P06A2A |
| SKU #: | 2453820 |
| Amperage Rating: | 57.4 A |
| Dimensions: | 7.07 in H x 5.51 in W x 7.56 in L x 7.60 in D |
| Shaft Size: | 0.94 in x 1.97 in L |
| Torque Rating: | 18.5 N-m |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 03606480160875 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric BMH1402P06A2A
Brand: Schneider Electric
Part Number: BMH1402P06A2A
Schneider Electric BMH1402P06A2A, 2-Stack 10-Poles Smooth Shaft, BMH Series, 32768 Points/Turn Special Features, 480 V, 57.4 A, 3000 rpm Speed, IP54 Enclosure, 0.94 in x 1.97 in L Shaft, 18.5 N-m Torque, Flange Mounting, 7.07 in H x 5.51 in W x 7.56 in L x 7.60 in D Dimensions
Additional Description: SQD -BMH1402P06A2A (N) MOTOR 140MM IEC 18,5NM IP54 3900W NO NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: servo motor BMH, Lexium 32, 18.5Nm, 4000rpm, untapped shaft, without brake, IP54, 16bit encoder
BMH1402P06A2A Item Features
- Lexium 32 range provides the drive and motor combinations for right power, performance and functionality
- Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
- A speed bandwidth of 1,600Hz provides outstanding response
- Rapid installation and maintenance with removable, colour-coded connectors
BMH1402P06A2A Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2453820Part Number #BMH1402P06A2AUNSPSC26101205UPC03606480160875
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

