Part Number # BMH1901P31A2A
SKU # 2432884
BMH1901P31A2A
Schneider Electric BMH1901P31A2A Servo Motor Dc
Part Number # BMH1901P31A2A
SKU # 2432884
Schneider Electric BMH1901P31A2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH1901P31A2A |
| SKU #: | 2432884 |
| Dimensions: | 10.12 in H x 7.48 in W x 7.48 in L x 7.48 in D |
| Shaft Size: | 1.50 in x 3.15 in L |
| Speed: | 2500,3000 rpm |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 03606485264035 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric BMH1901P31A2A Servo Motor Dc
Brand: Schneider Electric
Part Number: BMH1901P31A2A
Schneider Electric BMH1901P31A2A, 1-Stack 10-Poles Keyed, BMH Series, 131072 Points/Turn Special Features, 480 V, 72 A, 2500,3000 rpm Speed, IP65/IP67 Enclosure, 1.50 in x 3.15 in L Shaft, 30 N-m Torque, Flange Mounting, 10.12 in H x 7.48 in W x 7.48 in L x 7.48 in D Dimensions
Additional Description: SQD -BMH1901P31A2A (N) MOTOR 190MM IEC 30NM IP65/67 5.2KW KEY NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: servo motor BMH, Lexium 32, 30Nm, 5000rpm, keyed shaft, without brake, IP65, IP67, 128bit encoder
BMH1901P31A2A Application
For high-load applications and allows the movement to be adjusted in a more robust manner, For automatic transmission of data from the servo motor to the servo drive, For electrical connectionBMH1901P31A2A Item Features
- Superior performance and compact design
- Simplified engineering, installation and commissioning
- Integrated safety function
- Simplicity
- International standard 190mm flange mounting support
- Rotatable right angled connectors
BMH1901P31A2A Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2432884Part Number #BMH1901P31A2AUNSPSC26101205UPC03606485264035
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

