Part Number # BCH2LD0433CA5C
SKU # 2403841
BCH2LD0433CA5C
Schneider Electric Square D Lexium 28 Servo Motor, 1 or 3-Phase Singleturn Keyed Shaft End Natural Convection, Series: BCH2, Brushless Motors Special Features, 0.53 hp, 220 V, 7.76 A, 5000 rpm Speed, IP50/IP65 Enclosure, 0.55 in Dia x 1.18 in L Shaft, 11.24 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 2.36 in W x 5.08 in D x 3.09 in H Dimensions
Part Number # BCH2LD0433CA5C
SKU # 2403841
$726.36 / Each
Typical price:$804.59 / Each
Schneider Electric BCH2LD0433CA5C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BCH2LD0433CA5C |
| SKU #: | 2403841 |
| Amperage Rating: | 7.76 A |
| Dimensions: | 2.36 in W x 5.08 in D x 3.09 in H |
| Enclosure Type: | IP50/IP65 |
| Horsepower: | 0.53 hp |
| Series: | BCH2 |
| Shaft Size: | 0.55 in Dia x 1.18 in L |
| Special Features: | Brushless Motors |
| Temperature Rating (Degrees F): | -4 to 104 deg F |
| Torque Rating: | 11.24 in-lbf |
| Type: | 1 or 3-Phase Singleturn Keyed Shaft End Natural Convection |
| Insulation class: | Class F |
| Mounting type: | Flange |
| UNSPSC: | 26101205 |
| UPC: | 00785901824824 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$726.36 / Each
Typical price:$804.59 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Lexium 28 Servo Motor, 1 or 3-Phase Singleturn Keyed Shaft End Natural Convection, Series: BCH2, Brushless Motors Special Features, 0.53 hp, 220 V, 7.76 A, 5000 rpm Speed, IP50/IP65 Enclosure, 0.55 in Dia x 1.18 in L Shaft, 11.24 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 2.36 in W x 5.08 in D x 3.09 in H Dimensions
BCH2LD0433CA5C Item Features
- Designed to cover a nominal power of 400W
- Automatic tuning and motor identification
- Optimized for easy integration and commissioning in machine
- Increase profitability
- Improve efficiency
- https://www.youtube.com/embed/Hjr-Mn1WrdY
BCH2LD0433CA5C Standards
Green Premium Listed|REACH Compliant|RoHS Compliant|WEEE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2403841Part Number #BCH2LD0433CA5CUNSPSC26101205UPC00785901824824
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

