Part Number # 3RT20231AK60
SKU # 2228111
3RT20231AK60
Siemens 3RT20231AK60 SIRIUS Power Contactor
Part Number # 3RT20231AK60
SKU # 2228111
Siemens 3RT20231AK60 Key Features
| Brand: | Siemens |
|---|---|
| Coil Power Rating: | 6.5/7.9/67/68 VA |
| Coil Voltage: | 110/120 V AC |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Dimensions: | 85 mm H x 45 mm W x 97 mm D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 2 |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 10000000 Cycles |
| Operating Temperature: | -25 to 60 deg C |
| Size: | S0 |
| Terminal Type: | Screw |
| Type: | Standard |
| Wattage: | 4 kW |
| Country of origin: | DE |
| Mounting type: | DIN Rail/Snap-On/Threaded |
| Power factor: | 0.25/0.28/0.72/0.74 |
| Manufacturer Name: | Siemens |
Quantity:
- Siemens Contactor, Standard, 110/120 V AC Coil, 9 A Maximum Load Current, 6.5/7.9/67/68 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4 kW Wattage, 1NO-1NC Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, Power Factor: 0.25/0.28/0.72/0.74, S0 Size, Screw Terminal, IP20 Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, DIN Rail/Snap-On/Threaded Mounting, 85 mm H x 45 mm W x 97 mm D Dimensions
3RT20231AK60 Application
For switching motors3RT20231AK60 Item Features
- 68 VA at 50 Hz/67 VA at 60 Hz (pick-up), 7.9 VA at 50 Hz/6.5 VA at 60 Hz (holding) magnet coil at AC
- 0.25 at 50 Hz/0.28 at 60 Hz (holding), 0.72 at 50 Hz/0.74 at 60 Hz (closing) power factor