Part Number # 9070TF1000D50
SKU # 2199104
9070TF1000D50
Square D 9070TF1000D50 Control Transformer
Part Number # 9070TF1000D50
SKU # 2199104
$1665.26 / Each
Square D 9070TF1000D50 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9070TF1000D50 |
| SKU #: | 2199104 |
| Dimensions: | 7.06 in W x 5.92 in D x 7.46 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Insulation: | 356 deg F |
| Phase: | 1 |
| Primary Voltage: | 240/416/480/600 V |
| Secondary Voltage: | 99/120/130 V |
| Series: | 9070 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Type TF |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39121002 |
| UPC: | 00785901798910 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1665.26 / Each
Quantity:
- Square D Control Transformer, Type TF, Series: 9070, 240/416/480/600 V Primary, 99/120/130 V Secondary, 1000 VA, 1 ph, Screw Clamp, Panel Mount, 356 deg F, Open, 115 deg C, 7.06 in W x 5.92 in D x 7.46 in H
9070TF1000D50 Application
Industrial Markets, OEM Commercial, Electrical Equipment OEM9070TF1000D50 Item Features
- Set the standard in control power transformer innovation and performance
- Superior voltage regulation under varying load conditions
- High Inrush Current Capability
- With integrated fuse blocks for enhanced safety and convenience
- https://www.youtube.com/embed/c35mQsPEA58
9070TF1000D50 Standards
CE Certified|CSA LR37055|Guide 184-N-90|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL E61239|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Phenyl glycidyl ether|which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2199104Part Number #9070TF1000D50UNSPSC39121002UPC00785901798910
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

