Part Number # 9070TF150D5
SKU # 206326
9070TF150D5
Square D 9070TF150D5 Control Transformer
Part Number # 9070TF150D5
SKU # 206326
$349.47 / Each
Square D 9070TF150D5 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9070TF150D5 |
| SKU #: | 206326 |
| Dimensions: | 4.55 in H x 3.75 in W x 3.59 in D |
| Enclosure Type: | Open |
| Insulation: | 105 deg C |
| Phase: | 1 |
| Primary Voltage: | 550/575/600 V AC |
| Secondary Voltage: | 110/115/120 V AC |
| Temperature Rating (Degrees F): | 55 deg C |
| Type: | Type TF Industrial Open Style |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39121002 |
| UPC: | 00785901039259 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$349.47 / Each
Quantity:
- Square D Control Transformer, Type TF Industrial Open Style, 550/575/600 V AC Primary, 110/115/120 VAC Secondary, 150 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 105 deg C Insulation, Open Enclosure, 55 deg C, 4.55 in H x 3.75 in W x 3.59 in D Dimensions
9070TF150D5 Includes
Top Mounted Fuse Block9070TF150D5 Item Features
- Set the standard in control power transformer innovation and performance
- Superior voltage regulation under varying load conditions
- High Inrush Current Capability
- With integrated fuse blocks for enhanced safety and convenience
- https://www.youtube.com/embed/c35mQsPEA58
9070TF150D5 Standards
RoHS Compliant|eccn: EAR99|CE Certified|CSA File No. LR37055, Guide 184-N-90-CE|ISO9001-Approved|NEC 450|UL 508 File No. E61239|NEC 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Phenyl Glycidyl ether, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov9070TF150D5 Warranty
18 MonthsSKU #206326Part Number #9070TF150D5UNSPSC39121002UPC00785901039259
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

