Part Number # 9070TF50D1
SKU # 967330
Brand: Square D
9070TF50D1
Square D 9070TF50D1 Control Transformer
Part Number # 9070TF50D1
SKU # 967330
$200.08 / Each
Square D 9070TF50D1 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9070TF50D1 |
| SKU #: | 967330 |
| Dimensions: | 4 in H x 3 in W x 3.09 in D |
| Enclosure Type: | Open |
| Insulation: | 105 deg C |
| Phase: | 1 |
| Primary Voltage: | 240/480 V AC |
| Secondary Voltage: | 120 V AC |
| Temperature Rating (Degrees F): | 55 deg C |
| Type: | Type TF Industrial Open Style |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39121002 |
| UPC: | 00785901904779 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$200.08 / Each
Quantity:
- Square D, 9070TF50D1, Control Transformer, Type TF Industrial Open Style, 240/480 V AC Primary, 120 VAC Secondary, 50 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 105 deg C Insulation, Open Enclosure, 55 deg C, 4 in H x 3 in W x 3.09 in D Dimensions
9070TF50D1 Includes
Top Mounted Fuse Block9070TF50D1 Item Features
- Type TF units are designed to free up space by fuse blocks pre-wired and factory installed saving you time
- Provides reliable power using voltage regulation
- Protects against accidental shocks through the use of touch-safe terminals
9070TF50D1 Standards
Buy American Act Compliant|CE Certified|CSA File No. LR37055 Guide No. 184-N-90|ECCN EAR99|NEC Article 450|RoHS Compliant|UL 508 File No. E61239|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Phenyl glycidyl ether, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov9070TF50D1 Warranty
18 monthsSKU #967330Part Number #9070TF50D1UNSPSC39121002UPC00785901904779
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

