Part Number # 9070TF50D31
SKU # 2226495
9070TF50D31
Square D 9070TF50D31 Control Transformer
Part Number # 9070TF50D31
SKU # 2226495
$692.63 / Each
Square D 9070TF50D31 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9070TF50D31 |
| SKU #: | 2226495 |
| Dimensions: | 3 in W x 3.09 in D x 4 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Insulation: | 105 deg C |
| Phase: | 1 |
| Primary Voltage: | 240 x 480/230 x 460/220 x 440 V AC |
| Secondary Voltage: | 110/240 V AC |
| Temperature Rating (Degrees F): | 55 deg C |
| Type: | Type TF Industrial Open Style |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39121002 |
| UPC: | 00785901340058 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$692.63 / Each
Quantity:
- Square D Control Transformer, Type TF Industrial Open Style, 240 x 480/230 x 460/220 x 440 V AC Primary, 110/240 VAC Secondary, 50 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Screw Clamp Connection, Panel Mounting, 105 deg C Insulation, Open Enclosure, 55 deg C, 3 in W x 3.09 in D x 4 in H Dimensions
9070TF50D31 Application
OEM Commercial, Industrial Markets and Electrical Equipment Applications9070TF50D31 Includes
Primary and Secondary Fuse9070TF50D31 Item Features
- Set the standard in control power transformer innovation and performance
- Superior voltage regulation under varying load conditions
- High Inrush Current Capability
- With integrated fuse blocks for enhanced safety and convenience
- https://www.youtube.com/embed/c35mQsPEA58
9070TF50D31 Standards
RoHS Compliant|ECCN: EAR99|CE Certified|CSA File No. LR37055 Guide No. 184-N-90|cUL File No. E61239|UL File No. E61239|Guide No. XPTQ2|UL 508|NEC 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Phenyl Glycidyl ether, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov9070TF50D31 Warranty
18 MonthsSKU #2226495Part Number #9070TF50D31UNSPSC39121002UPC00785901340058
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

