Part Number # 93T145HDIT
SKU # 2220323
93T145HDIT
Square D 93T145HDIT Drive Isolation Transformer
Part Number # 93T145HDIT
SKU # 2220323
$21155.20 / Each
Square D 93T145HDIT Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 93T145HDIT |
| SKU #: | 2220323 |
| Dimensions: | 43-3/4 in H x 32 in W x 27 in D |
| Enclosure Type: | NEMA 2 |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Insulation: | Class B 428 deg F |
| Number of Taps: | 2 |
| Phase: | 3 |
| Primary Voltage: | 460 Delta V AC |
| Secondary Voltage: | 460Y/265 V AC |
| Temperature Rating (Degrees F): | 220 deg C |
| Type: | Dry Ventilated |
| Mounting type: | Floor |
| UNSPSC: | 39121029 |
| UPC: | 00785901786078 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$21155.20 / Each
Quantity:
- Square D Drive Isolation Transformer, Dry Ventilated, 460 Delta V AC Primary, 460Y/265 VAC Secondary, 93 kVA, 60 Hz, 3, 2 Taps, Floor Mount, Class B 428 deg F, NEMA 2, 220 deg C, 43-3/4 in H x 32 in W x 27 in D
93T145HDIT Application
SCR Controlled Heating or Furnaces, 3-Phase Rectifier Input DC Power Supplies, 3-Phase Switched Mode Power Supplies and General Purpose Applications93T145HDIT Item Features
- Provide reactive control of current harmonics for both AC and DC motor drives
- Designed for the thermal and mechanical stress of highly cyclic process control applications
93T145HDIT Standards
UL 1561|IEEE 597-198|Green Premium|REACH Compliant|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Phenyl glycidyl ether, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2220323Part Number #93T145HDITUNSPSC39121029UPC00785901786078
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

