Part Number # EJB34125
SKU # 2217052
EJB34125
Square D EJB34125 Miniature Circuit Breaker
Part Number # EJB34125
SKU # 2217052
Square D EJB34125 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | EJB34125 |
| Interrupt Rating: | 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480Y/277 VAC |
| Trip Range: | 1000 to 2300 A |
| Type: | Type EJB Miniature |
| Wire Size: | 14 to 2/0 AWG, 12 to 2/0 AWG |
Quantity:
- Square D Miniature Circuit Breaker, Type EJB Miniature, 277/480Y V AC, 125 A, 50/60 Hz Frequency, 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, E Frame, Thermal Magnetic Trip, 1000 to 2300 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Lug Connection, 14 to 2/0 AWG, 12 to 2/0 AWG Wire, Bolt-On Mounting, 40 deg C, 4.05 in L x 2.94 in W x 5.66 in H Dimensions, Thermoset Composite Resin
EJB34125 Application
HACR Rated and NF Panelboard ApplicationsEJB34125 Item Features
- Superior overload and short circuit protection
- From 15A to 125A ratings