Part Number # JJL36250CU33X
SKU # 2280797
JJL36250CU33X
Square D JJL36250CU33X Powerpact J Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JJL36250CU33X
SKU # 2280797
Square D JJL36250CU33X Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Dimensions: | 5 in L x 4.12 in W x 7.52 in H |
| Frame: | J |
| Interrupt Rating: | 25/65/100 kA |
| Temperature Rating (Degrees F): | 50 deg C |
| Wire Size: | 3/0 AWG to 350 kcmil Al/Cu |
Brand: Square D
Part Number: JJL36250CU33X
Square D PowerPact J Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 50/60 Hz, 25/65/100 kA Interrupt, J Frame, Electronic Standard Micrologic 3.2 S LSI Trip, 3 Pole, 3, Line/Load Lug, 3/0 AWG to 350 kcmil Al/Cu Wire, NEMA AB1, Surface Mount, 50 deg C, 5 in L x 4.12 in W x 7.52 in H
Additional Description: SQD -JJL36250CU33X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A 250A LSI 3.2S TRIP UNIT 65KAIC @ 480V
Catalog Description: Circuit breaker, PowerPacT J, 250A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, Micrologic 3.2S, 100%
JJL36250CU33X Application
- Available in 2 or 3 pole design