Part Number # QO130M200PC
SKU # 2377826
QO130M200PC
Square D QO130M200PC Qo Main Breaker Load Center
Part Number # QO130M200PC
SKU # 2377826
Square D QO130M200PC Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Breaker Mounting: | Plug-On |
| Breaker Type: | QO |
| Dimensions: | 14.25 in W x 3.75 in D x 29.86 in H |
| Enclosure Box Size: | 9 |
| Number of Circuits: | 30 |
| Number of Spaces: | 30 |
| Type: | 1-Phase Convertible Neutral |
| Wire Size: | 4 AWG to 250 kcmil Aluminum/Copper |
| Wiring Configuration: | 3-Wire |
| Housing material: | Sheet steel |
Quantity:
- Square D QO Main Breaker Load Center, 1-Phase Convertible Neutral, 120/240 V AC, 200 A, 50/60 Hz, 22 kA Interrupt, 30 Circuits, QO Breaker, Plug-On Breaker Mounting, 3-Wire Wiring Configuration, 30 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Aluminum/Copper Wire, Plug-On Mount, NEMA 1, 9 Enclosure Box, Sheet Steel Housing, 14.25 in W x 3.75 in D x 29.86 in H
QO130M200PC Application
- Provides superior performance and durability
- Straight in wiring saves wire, labor, and time
- Faster installation using PoN breakers that connect directly
- 50% more terminations for clutter-free wiring