Part Number # QO3701021
SKU # 2329277
QO3701021
Square D QO3701021 Qo Miniature Circuit Breaker
Part Number # QO3701021
SKU # 2329277
$347.52 / Each
Typical price:$504.00 / Each
Square D QO3701021 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | QO3701021 |
| SKU #: | 2329277 |
| Amperage Rating: | 70 A |
| Dimensions: | 2.91 in L x 3 in W x 3.12 in H |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating: | 10 kA |
| Number of Poles: | 3 |
| Phase: | 3 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 40 deg C |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Type: | Type QO Standard |
| Wire Size: | 8 to 2 AWG |
| Connection type: | Box Lug |
| Country of origin: | MX |
| Material: | Fiberglass Filled Thermoset |
| Mounting type: | Plug-In |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121603 |
| UPC: | 00785901030577 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$347.52 / Each
Typical price:$504.00 / Each
Quantity:
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

