Part Number # QOU170
SKU # 2227841
QOU170
Square D QOU170 Miniature Circuit Breaker
Part Number # QOU170
SKU # 2227841
$74.00 / Each
Typical price:$84.24 / Each
Square D QOU170 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | QOU170 |
| SKU #: | 2227841 |
| Actuator Type: | Toggle |
| Amperage Rating: | 70 A |
| Dimensions: | 2.95 in L x 0.75 in W x 4.05 in H |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating: | 10 kA |
| Number of Poles: | 1 |
| Phase: | 1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 104 deg F |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Type: | Type QOU Standard |
| Wire Size: | 12 to 2/0 AWG |
| Connection type: | Box Lug |
| Country of origin: | MX |
| Mounting type: | DIN Rail/Flush |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121603 |
| UPC: | 00785901509868 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$74.00 / Each
Typical price:$84.24 / Each
Quantity:
- Square D Miniature Circuit Breaker, Type QOU Standard, 120/240 V AC, 70 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 1 Pole, 1 ph, Toggle Actuator, Box Lug Connection, 12 to 2/0 AWG Wire, DIN Rail/Flush Mounting, 104 deg F, 2.95 in L x 0.75 in W x 4.05 in H Dimensions, Black
QOU170 Application
Appliance Manufacturers, Car Wash Systems, Facility and Infrastructure, Food and Beverage, HVAC, Industrial Machinery, Material Handling, Specialty Machinery and Waste Water Treatment Facilities ApplicationsQOU170 Item Features
- Ideal for OEM applications and have the Square Ds unique Visi-Trip Indicator feature
- Can be DIN rail-mounted, surface-mounted, or flush-mounted
- Simple design and clear instructions help you installcorrectly
- Single handle with internal common trip
- Field-installable quick connectors
QOU170 Standards
Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|UL 489 File No. E84967|CSA C22.2 No. 5|NEMA AB1|Federal Specification W-C-375B/GEN|NOM/ANCE Certified|HACR Rated|PROP65: Cancer and Reproductive harm - www.P65warnings.ca.govSKU #2227841Part Number #QOU170UNSPSC39121603UPC00785901509868
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

