Part Number # 7000031397
SKU # 48
7000031397
3M 7000031397
Part Number # 7000031397
SKU # 48
$139.90 / 10Each
Typical price:$201.45 / Each
3M 7000031397 Key Features
| Brand: | 3M |
|---|---|
| Part Number # : | 7000031397 |
| SKU #: | 48 |
| Barrel Size: | 0.94 in |
| Barrel Type: | Standard |
| Conductor Size: | 3/0 AWG |
| Conductor Type: | Copper |
| Dimensions: | 2.63 in L x 0.91 in W |
| Mounting Hole Size: | 0.53 in |
| Overall Length: | 2.63 in |
| Series: | 30000 |
| Specifications: | 0.49 in Inside Diameter |
| Type: | One Hole |
| Country of origin: | CL |
| Material: | Copper |
| Manufacturer Name: | 3M |
| UNSPSC: | 27121707 |
| UPC: | 00054007125686 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$139.90 / 10Each
Typical price:$201.45 / Each
Quantity:
- Scotchlok, 7000031397, Lug, One Hole, Series: 30000, Copper Conductor, 3/0 AWG Conductor, 35 kV, 1/2 in Stud, 2.63 in Overall Length, Standard Barrel, 0.94 in Barrel, Specifications: 0.49 in Inside Diameter, 0.53 in Mounting Hole, Orange
7000031397 Application
For Use With Copper Conductor Only7000031397 Item Features
- Standard barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
- Barrel has colored stripes that help to indicate the wire range
- Made of copper for good conductivity and tin plating for corrosion resistance
- Rated up to 35 kV
7000031397 Standards
UL Listed|CSA Certified|RoHS 2011/65/EU CompliantSKU #48Part Number #7000031397UNSPSC27121707UPC00054007125686
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

