Part Number # 31153
SKU # 53
31153
3M 31153
Part Number # 31153
SKU # 53
$246.10 / 10Each
Typical price:$354.40 / Each
3M 31153 Key Features
| Brand: | 3M |
|---|---|
| Part Number # : | 31153 |
| SKU #: | 53 |
| Barrel Size: | 1.94 in |
| Barrel Type: | Long |
| Conductor Size: | 300 kcmil |
| Conductor Type: | Copper |
| Dimensions: | 5.75 in L x 1.22 in W |
| Mounting Hole Size: | 0.63 in |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Series: | 31000 |
| Specifications: | Two Hole, 0.65 in ID |
| Type: | Long Barrel |
| Country of origin: | CL |
| Material: | Copper |
| Manufacturer Name: | 3M |
| UNSPSC: | 27121707 |
| UPC: | 00054007126423 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$246.10 / 10Each
Typical price:$354.40 / Each
Quantity:
- Scotchlok, 7000031408, Lug, Long Barrel, Series: 31000, Copper Conductor, 300 kcmil Conductor, 35 kV, 1/2 in Stud, 5.75 in Overall Length, Long Barrel, 1.94 in Barrel, Specifications: Two Hole, 0.65 in ID, 0.63 in Mounting Hole, White
31153 Application
For Use With Copper Conductor Only31153 Item Features
- Long barrel ensures a secure fit and offers reliable performance
- Barrel has colored stripes that help to indicate the wire range
- Made of copper for good conductivity and tin plating for corrosion resistance
31153 Standards
UL Listed|CSA Certified|RoHS 2011/65/EU CompliantSKU #53Part Number #31153UNSPSC27121707UPC00054007126423
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

