Part Number # LC1D115F7
SKU # 833192
LC1D115F7
Schneider Electric LC1D115F7
Part Number # LC1D115F7
SKU # 833192
$622.08 / Each
Schneider Electric LC1D115F7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D115F7 |
| SKU #: | 833192 |
| Coil Power Rating: | 2 to 18 VA |
| Coil Voltage: | 110 to 1000 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 60/200 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 120 mm W x 132 mm D x 158 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 120/136/158 mm |
| Type: | Direct On-Line |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901213482 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$622.08 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 110 to 1000 VAC Coil, 115/200 A Maximum Load Current, 2 to 18 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 7.9/24 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 60/200 A at 600 V AC Contact, Screw Clamp Connection, 120/136/158 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 2400 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 120 mm W x 132 mm D x 158 mm H Dimensions
LC1D115F7 Application
For motor control and resistive loadsLC1D115F7 Item Features
- Long durability with high operating rate
- Reliable performance under high environment
- Easy installation and maintenance with compact design
- Multiple and flexible mounting methods depending on exact need
- https://www.youtube.com/embed/e8UrRZljFg0
LC1D115F7 Standards
BV/GL//RINA Certified|CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14 File No. LR43364 Class 3211 04|DNV/GOST Approved|ECCN EAR99|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60647-4/60947-4-1/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E164862 NLDX/508SKU #833192Part Number #LC1D115F7UNSPSC39121529UPC00785901213482
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

