Part Number # LC2D32G7
SKU # 934585
Brand: Schneider Electric
LC2D32G7
Schneider Electric LC2D32G7
Part Number # LC2D32G7
SKU # 934585
$547.37 / Each
Schneider Electric LC2D32G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D32G7 |
| SKU #: | 934585 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V DC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 10/60 A at 575 V AC, 50/60 A at 575 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Operating Temperature: | -20 to 60/-40 to 70 deg C |
| Size: | 85/90/92 mm |
| Type: | D-Line Mechanical Standard |
| Wattage: | 2/5 W |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207559 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$547.37 / Each
Quantity:
Schneider Electric LC2D32G7
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2D32G7
Additional Description: SQD -LC2D32G7 TeSys REVERSING CONTACTOR
Catalog Description: TeSys Deca IEC contactor, 32 A, 3 P, 20 HP at 480 VAC, reversing, 120 VAC 50/60 Hz coil
LC2D32G7 Application
For motor control and resistive loadsLC2D32G7 Includes
Protective CoverLC2D32G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC2D32G7 Standards
UL;CSA;RINA;GOST;CCC;DNV;LROS (Lloyds register of shipping);GL;BV;UKCA;CBLC2D32G7 Warranty
18 monthsSKU #934585Part Number #LC2D32G7UNSPSC39121529UPC00785901207559
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

