Part Number # LC1D150G7
SKU # 972292
Square D LC1D150G7 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D150G7 |
| SKU #: | 972292 |
| Coil Power Rating: | 2 to 18 VA |
| Coil Voltage: | 120/1000 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 60/200 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 120 mm W x 132 mm D x 158 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 1200 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 120/136/158 mm |
| Type: | D-Line |
| Wattage: | 13.5/24 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.9 Inrush, 0.9 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901214519 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$934.44 / Each
Quantity:
- Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line, Series: LC1D, 120/1000 V AC, 300 V DC Coil, 150/200 A Maximum Load Current, 2 to 18 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 13.5/24 W, Non-Reversing Contact, 3NO, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 60/200 A at 600 VAC Contact, Power Factor: 0.9 Inrush, 0.9 Hold-In, Screw Clamp, 120/136/158 mm, Screw Clamp Terminal, IP2X, 1200 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mount, 120 mm W x 132 mm D x 158 mm H
LC1D150G7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC1D150G7 Item Features
- Long durability with high operating rate
- Reliable performance under high environment
- Easy installation and maintenance with compact design
- Multiple and flexible mounting methods depending on exact need
- https://www.youtube.com/embed/vlEODblcQoo
LC1D150G7 Standards
CCC Certified|CE Certified|Class 3211-04 IEC 60529 Rated|CSA C22.2 No 14|CSA Certified|CSA File No. LR43364 Certified|EN 60947-4-1/60947-5-1|GOST|IEC 60529|IEC 60695-2-1|IEC 60947-4-1/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL 508|UL 94 Flammability|UL File No. E164862 CCN NLDX Listed|UL ListedSKU #972292Part Number #LC1D150G7UNSPSC39121529UPC00785901214519
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

