Part Number # 1SNA645016R2100
SKU # 2262428
1SNA645016R2100
ABB 1SNA645016R2100 Interface Relay
Part Number # 1SNA645016R2100
SKU # 2262428
$351.20 / 10Each
Typical price:$543.20 / Each
ABB 1SNA645016R2100 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | 1SNA645016R2100 |
| SKU #: | 2262428 |
| Coil Voltage: | 115 V AC/DC |
| Contact Form: | 1CO 1 Form C SPDT |
| Contact Rating: | 250 V, 10 mA to 6 A |
| Dimensions: | 70 mm L x 6 mm W x 67.5 mm H |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP20/NEMA 1 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Series: | RB Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 176 deg F |
| Terminal Type: | Screw |
| Type: | Boxed |
| Country of origin: | MA |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 04013614507847 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$351.20 / 10Each
Typical price:$543.20 / Each
Quantity:
- ABB, 1SNA645016R2100, Interface Relay, Boxed, Series: RB Series, 50/60 Hz Frequency, 115 V AC/DC Coil, 1CO 1 Form C SPDT Contact Form, 250 V, 10 mA to 6 A Contact, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20/NEMA 1 Enclosure, -40 to 176 deg F, 70 mm L x 6 mm W x 67.5 mm H Dimensions
1SNA645016R2100 Application
Adaptation and conversion of digital signals1SNA645016R2100 Item Features
- All products with LED for the indication of the operational state
- Devices with output contacts protected by built in RC circuit, which results in increased contact life
- Devices with leakage current protection on the input side
1SNA645016R2100 Standards
UL 508|UL 94-V0 Flammability Rating|IEC/EN 60947-5-1|BAA Compliant|cUR Listed|EAC CertifiedSKU #2262428Part Number #1SNA645016R2100UNSPSC39122331UPC04013614507847
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

