Part Number # 1SVR405612R2000
SKU # 2310738
1SVR405612R2000
ABB 1SVR405612R2000 Pluggable Interface Relay
Part Number # 1SVR405612R2000
SKU # 2310738
$120.10 / 10Each
Typical price:$185.90 / Each
ABB 1SVR405612R2000 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | 1SVR405612R2000 |
| SKU #: | 2310738 |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 3CO 3 Form C SPDT |
| Contact Rating: | 250 V, 10 A |
| Dimensions: | 27.5 mm L x 21.2 mm W x 35.6 mm H |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Series: | CR-M |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 55 deg C |
| Type: | Miniature Pluggable |
| Country of origin: | LT |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 04013614497483 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$120.10 / 10Each
Typical price:$185.90 / Each
Quantity:
- ABB, 1SVR405612R2000, Interface Relay, Miniature Pluggable, Series: CR-M, 1.6 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 120 V AC Coil, 3CO 3 Form C SPDT Contact Form, 250 V, 10 A Contact, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 27.5 mm L x 21.2 mm W x 35.6 mm H Dimensions
1SVR405612R2000 Application
For applications where low current control voltage is used to switch higher current or voltage loads1SVR405612R2000 Item Features
- Cadmium-free contact material
- Standard miniature relays with mechanical status indication
- Integrated test button for manual actuation and locking of output contacts (DC coil = blue, AC coil = orange) that can be removed if necessary
- Without LED
- 27 in W on socket
- Suited for logical and standard sockets
1SVR405612R2000 Standards
CSA Certified|RoHS Compliant|BAA Compliant|CE Certified|CCC Certified|cUR Listed|CSA Certified|EAC Certified|RMRS Certified|RoHS Compliant|VDE Certified|UR ListedSKU #2310738Part Number #1SVR405612R2000UNSPSC39122331UPC04013614497483
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

