Part Number # 1SVR427045R0400
SKU # 2163866
1SVR427045R0400
ABB 1SVR427045R0400 Primary Switch Mode Power Supply
Part Number # 1SVR427045R0400
SKU # 2163866
$247.75 / Each
Typical price:$295.30 / Each
ABB 1SVR427045R0400 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | 1SVR427045R0400 |
| SKU #: | 2163866 |
| Amperage Rating: | 1800 mA Input/4.2 A Output |
| Case Material: | Plastic |
| Frequency Rating: | 47 to 63 Hz |
| Input Voltage: | 90 to 264 V AC/120 to 375 V DC |
| Type: | Type CP-D 1-Phase |
| Depth: | 57.5 mm |
| Height: | 91 mm |
| Output voltage: | 24 V DC |
| Width: | 89.9 mm |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39121004 |
| UPC: | 04016779661195 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$247.75 / Each
Typical price:$295.30 / Each
Quantity:
- ABB, 1SVR427045R0400, Switch Mode Power Supply, Type CP-D 1-Phase, 90 to 264 V AC/120 to 375 V DC Input, 24 VDC Output, 100 W Power, 1800 mA Input, 4.2 A Output, 47 to 63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, Plastic Case, 89.9 mm Width, 57.5 mm Depth, 91 mm Height
1SVR427045R0400 Application
For applications that require a lower cost 24 VDC at 4.2 A power supply1SVR427045R0400 Item Features
- Light gray enclosure in RAL 7035
- Power reserve up to 50%
- Integrated input fuse
- Low power dissipation and low heating
- Typical efficiency of 89%
- LEDs for status indication
- Structural form ideal for installation in distribution panels
- Output voltage adjustable via front face rotary potentiometer "OUTPUT Adjust
- U/I characteristic (fold forward behaviour at overload - no switch off)
- Free convection cooling (no forced cooling with ventilators)
- Open circuit, overload and short circuit stable
- Ambient temperature range during operation -40 to 70 deg C
1SVR427045R0400 Standards
CAN/CSA C22.2 No. 107.1|CAN/CSA C22.2 No. 60950|EN 50581|IEC/EN 60950-1|IEC/EN 61000-6-2|IEC/EN 61000-6-3|UL 508|UL 60950|CCC Certified|cUL 508 File No. E174460|cUL Recognised|EAC Certified|CE Certified|BAA Compliant|CCC Certified|CE Certified|CAN/CSA C22.2 No.107.1|CAN/CSA C22.2 No.60950|cUL Listed|EN 50581|EAC Certified|IEC/EN 60950-1|IEC/EN 61000-6-2|IEC/EN 61000-6-3|UR Listed|UL 508|UL 60950SKU #2163866Part Number #1SVR427045R0400UNSPSC39121004UPC04016779661195
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

