Part Number # 2TLA010041R0600
SKU # 2338869
2TLA010041R0600
ABB 2TLA010041R0600 Safety Relay
Part Number # 2TLA010041R0600
SKU # 2338869
ABB 2TLA010041R0600 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | 2TLA010041R0600 |
| SKU #: | 2338869 |
| Amperage Rating: | 50 mA |
| Coil Voltage: | 265 V AC, 350 V DC |
| Contact Form: | 4NO-1NC 4 Form A/1 Form B |
| Contact Rating: | 8 A |
| Dimensions: | 22.5 mm W x 120 mm D x 120 mm H |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 0.5 Hz |
| Series: | Sentry |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 55 deg C |
| Terminal Type: | Screw |
| Type: | Basic-Function |
| Country of origin: | DE |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 07350024483277 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
ABB 2TLA010041R0600 Safety Relay
Brand: ABB
Part Number: 2TLA010041R0600
ABB Safety Relay, Basic-Function, Series: Sentry, 50 mA, 3 W Power, 0.5 Hz Frequency, 265 VAC, 350 VDC Coil, 1NC-4NO Contact Form, 8 A Contact, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP20 Enclosure, -10 to 55 deg C, 22.5 mm W x 120 mm D x 120 mm H Dimensions
Additional Description: ABB -2TLA010041R0600 SENTRY BSR23 24VDC 24VD
Catalog Description: Used as expansion relay for a safety relay/safety PLC, in order to increase the number of safe outputs.
2TLA010041R0600 Application
Light Beams, Light Curtains, Three Position Safety Device, Safety Interlock Switches, Emergency Stop Buttons, Bumpers, Contact Edges and Safety Mats2TLA010041R0600 Item Features
- BSR23 is used as expansion relay for a safety relay/safety PLC, in order to increase the number of safe output
- Faster troubleshooting with display
- Powerful outputs
- Single function or universal model
- Switch for selection of the reset function
- No time delay
- Light-button function
- Delayed outputs
- Multi-reset
- Timer functions with an accuracy of +/-1%
- Configurable models with display
2TLA010041R0600 Standards
BAA Compliant|CE Certified|CCC Certified|cUL Listed|cULus Listed|TUV CertifiedSKU #2338869Part Number #2TLA010041R0600UNSPSC39122331UPC07350024483277
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

