Part Number # A2A150TW-2
SKU # 2436340
A2A150TW-2
ABB A2A150TW-2
Part Number # A2A150TW-2
SKU # 2436340
ABB A2A150TW-2 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Dimensions: | 5.91 in H x 2.76 in W x 2.36 in D |
| Frame: | A2A 250A |
| Trip Range: | 150 to 1500 A |
Quantity:
- ABB, A2A150TW-2, Molded Case Circuit Breaker, Adequate Interrupt Low Voltage, 240 V AC/250 V DC, 150 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, A2A 250A Frame, Thermal Magnetic Trip, 150 to 1500 A Trip, 2 Pole, Front Connection, DIN Rail/Fixed Mounting, -13 to 158 deg F, 5.91 in H x 2.76 in W x 2.36 in D Dimensions
A2A150TW-2 Application
For power distribution and panelboards with 200 A capacityA2A150TW-2 Item Features
- Multiple polarities, dedicated to various applications
- Smaller size with full protection
- 10 kA at 240 VAC and 10 kA at 250 VDC interrupt current rating
- Quick and easy selection and ordering with few, but essential, versions of circuit breakers
- Reduced circuit breaker depths
- 250 A frame rating