Part Number # ACS580-01-07A6-4+B056
SKU # 2379054
ACS580-01-07A6-4+B056
ABB ACS580-01-07A6-4+B056 AC Drive
Part Number # ACS580-01-07A6-4+B056
SKU # 2379054
$2379.15 / Each
Typical price:$2799.00 / Each
ABB Drives ACS580-01-07A6-4+B056 Key Features
| Brand: | ABB Drives |
|---|---|
| Part Number # : | ACS580-01-07A6-4+B056 |
| SKU #: | 2379054 |
| Amperage Rating: | 7.6 A |
| Display Type: | Assistant Control Panel |
| Enclosure Type: | UL Type 12/IP55 |
| Finish: | Hot Dipped Zinc |
| Horsepower: | 3 hp, 5 hp |
| Series: | ACS580 |
| Type: | 3-Phase Low Voltage General Purpose |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 9.2 in |
| Height: | 11.9 in |
| Material: | Sheet Steel |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 4.9 in |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00662348089705 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2379.15 / Each
Typical price:$2799.00 / Each
Quantity:
- ABB AC Drive, 3-Phase Low Voltage General Purpose, Series: ACS580, 380 to 480 V AC Input/480 V AC Output, 7.6 A, 3 hp, 5 hp, 4.9 in Width, 9.2 in Depth, 11.9 in Height, UL Type 12/IP55 Enclosure, Assistant Control Panel Display, Wall Mounting, Sheet Steel, Cool Gray/Traffic Black, Hot Dipped Zinc
ACS580-01-07A6-4+B056 Application
For designed to serve a broad range of different variable and constant torque applications, such as conveyors, centrifuges, fans, compressors, pumps, and winders in many industries, including, for example, food and beverage, agriculture, sawmills, automotive and material handlingACS580-01-07A6-4+B056 Item Features
- With IP55/UL NEMA 12 enclosure
- Compact design for easy installation, commissioning and maintenance
- Incoming air temperature measurement for protecting the drive from different temperature related failure mechanisms
- Integrated safety including safe torque off (STO) as standard
- Supports various motor types
- Intuitive control panel with USB connection
- Drive composer PC tool for commissioning and configuration
- Primary control program - common software used throughout the ACS580 drive series
- Control unit supporting a wide range of fieldbuses and input/output options
- Coated boards as standard
- Controllable cooling fan
- Built-in choke
- Adaptive programming
- Color coded connection terminals
- Built-in braking chopper (for frame sizes R1 to R3)
- 5 hp light duty, 3 hp heavy duty horsepower rating
ACS580-01-07A6-4+B056 Standards
RoHS Compliant|UL File No. 508C|CE Certified|EAC Approved|Low Voltage Directive 2006/95/EC|EN 61800-5-1 2007|Machinery Directive 2006/42/EC|NEMA 250-2008|EN 61800-5-2 2007|EMC Directive 2004/108/EC|EN 61800-3 2004 + A1 2012|WEEE 2002/96/ECSKU #2379054Part Number #ACS580-01-07A6-4+B056UNSPSC39122001UPC00662348089705
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

