Part Number # ACS580-0P-077A-4+B056
SKU # 2399965
ACS580-0P-077A-4+B056
ABB ACS580-0P-077A-4+B056 ACS580 3-Phase Low VoltaABB General Purpose Drive, 380 to 480 VAC, 77 A, 60 hp, 8.39 in W x 14.25 in D
Part Number # ACS580-0P-077A-4+B056
SKU # 2399965
$14389.65 / Each
Typical price:$16929.00 / Each
ABB Drives ACS580-0P-077A-4+B056 Key Features
| Brand: | ABB Drives |
|---|---|
| Part Number # : | ACS580-0P-077A-4+B056 |
| SKU #: | 2399965 |
| Amperage Rating: | 77 A |
| Enclosure Type: | UL Type 12/IP55 |
| Series: | ACS580 |
| Type: | 3-Phase Low Voltage |
| Depth: | 14.25 in |
| Height: | 42.56 in |
| Mounting type: | Disconnect |
| Width: | 8.39 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 06438177599456 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$14389.65 / Each
Typical price:$16929.00 / Each
Quantity:
- ABB, ACS580-0P-077A-4+B056, General Purpose Drive, 3-Phase Low Voltage, Series: ACS580, 380 to 480 V AC, 77 A, 60 hp, 8.39 in Width, 14.25 in Depth, 42.56 in Height, UL Type 12/IP55 Enclosure, Disconnect Mounting
ACS580-0P-077A-4+B056 Application
For IndustryACS580-0P-077A-4+B056 Item Features
- Drive Composer PC tool for startup, configuration, monitoring and process tuning
- EMC filter, choke, a Modbus RTU fieldbus interface and safe torque off functionality simplify drive selection, installation and use
- The control panel straightforward primary settings menu with assistants help you set up the drive quickly and effectively
- Energy efficiency information is available in the energy optimizer feature to help you optimize your processes
- The energy optimizer feature operates both in scalar and vector control modes, ensuring maximum torque per ampere and reducing energy drawn from the supply
- Optional fieldbus adapters enable connectivity with all major industrial automation network
- Adaptive programming is ideal for creating simple programs for various applications to further optimize the process control
- Coated Circuit boards, minimized airflow through the control board section and earth fault protection make the ACS580 a safe choice for multiple applications
ACS580-0P-077A-4+B056 Standards
CE Certified|UL Listed|cUL Listed|TUV Certified|Low Voltage Directive 2014/34/EU|Machinery Directive 2006/42/EC|EMC Directive 2014/30/EU|RoHS directive 2011/65/EUSKU #2399965Part Number #ACS580-0P-077A-4+B056UNSPSC39122001UPC06438177599456
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

