Part Number # ACS880-01-156A-5+P944
SKU # 2349294
ACS880-01-156A-5+P944
ABB ACS880-01-156A-5+P944 Inverter Drive Ac
Part Number # ACS880-01-156A-5+P944
SKU # 2349294
$16705.90 / Each
Typical price:$19654.00 / Each
ABB Drives ACS880-01-156A-5+P944 Key Features
| Brand: | ABB Drives |
|---|---|
| Part Number # : | ACS880-01-156A-5+P944 |
| SKU #: | 2349294 |
| Amperage Rating: | 156 A |
| Display Type: | Assistant Control Panel with Bluetooth Interface |
| Enclosure Type: | IP20/Open |
| Horsepower: | 125 hp |
| Series: | ACS880 |
| Type: | 3-Phase Low Voltage |
| Depth: | 14.37 in |
| Height: | 34.65 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 11.18 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00662348079942 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$16705.90 / Each
Typical price:$19654.00 / Each
Quantity:
- ABB, ACS880-01-156A-5+P944, Single Drive, 3-Phase Low Voltage, Series: ACS880, 380 to 500 V AC, 156 A, 125 hp, 11.18 in Width, 14.37 in Depth, 34.65 in Height, IP20/Open Enclosure, Assistant Control Panel with Bluetooth Interface Display, Wall Mounting
ACS880-01-156A-5+P944 Application
For IndustryACS880-01-156A-5+P944 Includes
Control Unit, PC ConnectionACS880-01-156A-5+P944 Item Features
- Multilingual control panel with clear display
- All the essential features built-in for simple drive selection
- Possibility for flange mounting
- Removable memory unit for fast drive replacement
- Robust, long lifetime design for maximum reliability
- Safe torque off built-in as standard
- Optional safety modules for extended safety functions
- Encoderless safe speed detection
- Highest level of machinery safety
- Communication with all major fieldbus protocols
- Low Harmonic content
- Speed, torque and position control as well as synchronizing
- Adaptive programming as standard
- Possibility for regeneration
- Advanced features for analyzing and resolving issues
ACS880-01-156A-5+P944 Standards
CE Certified|UL Listed|cUL Listed|CSA|Marine certifications|ATEXSKU #2349294Part Number #ACS880-01-156A-5+P944UNSPSC39122001UPC00662348079942
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

