Part Number # AF146-30-11B-13
SKU # 2295567
AF146-30-11B-13
ABB AF146-30-11B-13 Line Contactor
Part Number # AF146-30-11B-13
SKU # 2295567
ABB AF146-30-11B-13 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Coil Power Rating: | 40 hp, 50 hp, 100 hp, 125 hp |
| Contact Rating: | 225 A at 1000 V |
| Dimensions: | 90 mm W x 126 mm D x 150 mm H |
| Series: | AF Series |
| Size: | AF146 |
| Wattage: | 75/45/90 kW |
Quantity:
- ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 200 A Maximum Load Current, 40 hp, 50 hp, 100 hp, 125 hp Coil, 3 Pole, 75/45/90 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 225 A at 1000 V Contact, AF146 Size, Screw Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 5000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 90 mm W x 126 mm D x 150 mm H Dimensions
AF146-30-11B-13 Application
- Busbar connections
- Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC
- Can manage large control voltage variations
- Reduced panel energy consumption
- Very distinct closing and opening
- Can withstand short voltage dips and voltage sags
- Built-in surge suppression
- Add-on auxiliary contact blocks for side mounting and a wide range of accessories
- 225 A at 1000 V, 200 A at 1000 V, 175 A at 1000 V, 225 A at 690 V, 200 A at 690 V, 175 A at 690 V rated operational current AC-1
- 60 A at 1000 V, 146 A at 220/230/240 V, 146 A at 380/400 V, 146 A at 415 V, 146 A at 440 V, 93 A at 500 V, 93 A at 690 V rated operational current AC-3
- 40 hp at 200 VAC 3 ph, 40 hp at 208 VAC 3 ph, 50 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 100 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 125 hp at 550 to 600 VAC 3 ph
- 75 kW at 1000 V, 45 kW at 220/230/240 V, 75 kW at 380/400 V, 75 kW at 415 V, 90 kW at 440 V, 90 kW at 500 V, 90 kW at 690 V