Part Number # AF400-30-11-68
SKU # 1109566
AF400-30-11-68
ABB AF400-30-11-68 Line Contactor
Part Number # AF400-30-11-68
SKU # 1109566
ABB AF400-30-11-68 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Coil Power Rating: | 125 hp, 150 hp, 350 hp, 400 hp |
| Coil Voltage: | 24 to 60 V DC |
| Contact Rating: | NEMA A600/P600 |
| Dimensions: | 10.94 in H x 7.32 in W x 8.5 in D |
| Series: | AF Series |
| Size: | AF400 |
| Wattage: | 110/200/220/250/315 kW |
Quantity:
- ABB, AF400-30-11-68, A-Line Contactor, 3-Phase Non-Reversing, Series: AF Series, 24 to 60 V DC Coil, 414 A Maximum Load Current, 125 hp, 150 hp, 350 hp, 400 hp Coil, 3 Pole, 40 to 60 Hz Frequency, 110/200/220/250/315 kW Wattage, 1NO-1NC Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, NEMA A600/P600 Contact, Flat Connection, AF400 Size, Screw Terminal, IP20 Enclosure, 5000000 Cycles Operating Cycles, 40 deg C Operating, 10.94 in H x 7.32 in W x 8.5 in D Dimensions
AF400-30-11-68 Application
For controlling 3-phase motors and power circuitAF400-30-11-68 Item Features
- 125 hp at 200 VAC 3 ph, 125 hp at 208 VAC 3 ph, 150 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 350 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 400 hp at 550 to 600 VAC 3 ph
- Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 coils to cover control voltages between 48 to 500 V 50/60 Hz and 24 to 500 VDC
- Add-on auxiliary contact blocks for side mounting and a wide range of accessories
- 600 A at 1000 V, 500 A at 1000 V, 400 A at 1000 V, 600 A at 690 V, 500 A at 690 V, 400 A at 690 V rated operational current AC-1
- 155 A at 1000 V, 400 A at 220/230/240 V, 400 A at 380/400 V, 400 A at 415 V, 400 A at 440 V, 400 A at 500 V, 350 A at 690 V rated operational current AC-3
- Can manage large control voltage variations
- Reduced panel energy consumption
- Very distinct closing and opening
- Can withstand short voltage dips and voltages sags
- Built-in surge suppression
- Compact, space saving design
- 382 A at 550 to 600 VAC 3-phase UL/CSA